Harbin

2008 január 9. | Szerző:

 Jeges vidék

 Ahogy Magyarországon, úgy Kinában is rendkivül hideg a tél. Az ország
 leghidegebb helye, Észak-Kelet-Kína, beleértve az úgynevezett Jégvárost, Harbint, és a Három Folyó vidékét.

A tél elérkeztével a Pekingtől Harbinba vezető vonatról kifelé nézve látható, hogy a Hszonhua és Liao-he folyó mentét beláthatatlan hó takaró borítja. Harbinban a szél hozta hópelyhek az emberek vállára, hajára hullanak. Az utcákon mindenütt a havat takarító emberek láthatók, az egész várost hó és jég fedi. Harbin azért kapta a jég városa nevet, mert itt a Heilongjiang tartomány fővárosában immár hagyományosan megrendezik a külföldön is híres jégszobor-kiállítást.

A Zhao-lin parkban évente sorra-kerülő belülről megvilágított jégszobrok kiállítása általában: 50-60 napig tart, és rengeteg turistát vonz. A kiállítás idején a parkban a jégfaragások szemet kápráztatók, közöttük vannak ember, állat, épület, virág és még sok más alakzat. Éjjel a sokszinű lámpákkal ki vannak világítva az áttetsző jégfigurák.

A Hsonhua folyó környékét a Harbinba látogatóknak ugyancsak nem szabad elmulasztania. Télen a befagyott folyó jege rendkívül tiszta, szinte átlátszó. A jég vastagsága általában meghaladja a két métert, és sok szakaszán természetes jégsportpályaként funkcionál, amelyen nemcsak korcsolyáznak, hanem szánkóznak is, mi több a jégen léket vágva sokan úsznak is.

Harbin tartományi székhely a Hszonha folyó középső szakaszán fekszik, Kína híres északi folyómenti városa. Az orosz határhoz közeli városban sok orosz stílusú épület található, a város olykor a kínaitól idegen hangulatot áraszt: sokan keleti Moszkvának nevezik el.

Harbin nyáron nyaraló hely, télen pedig a jégszobor kiállítás otthona. Tavasszal és ősszel itt is megváltozik a természet, a szemet gyönyörködtető sötét árnyalatok válnak uralkodóvá.

A folyó mentén a turisták kis padakon ülve gyönyörködhetnek a folyóban és a part menti kilátásban, és persze ideális hely ez a napozásra is.

Harbintól tovább észak-keletre–ha valakinek úgy van kedve: átutazhat Vlagyivosztokba, ahol megnézheti az orosz kikötő panorámáját. Vlagyivosztok mostani építészeti stílusa nagyon hasonlít a Moszkvára jellemzőre. Bár az orosz város szomszédos Kínával, Észak-Koreával, és szemben van Japánnal, az utcáin járó orosz fiatalok egészen másképpen mutatnak mint az ázsiaiak. Már csak ezért is érdekesek a kínaiak szemében. Elterjedt, hogy az orosz fiúk sokkal szégyenlősebbek az idegenekkel, mint a lányok, kiváltképpen akkor, amikor arra kéri őket egy kínai lány, hogy készítsenek közös fényképet.

Észak-Kelet-Kínában található egy híres tájegység, az úgynevezett Három Folyó vidéke. A területet, amely a tartomány keleti részén fekszik a Helong, a Wushuli és a Hsonhua folyó szeli át. Régen itt mocsarak voltak, vadon nőtt fűvel borított félreeső terület volt. Emiatt a másik neve Bei Da-huang, magyarul: északi félreeső vidék. A föld errefelé ma már termékeny, a Kulturális Forradalom után megkezdett feltárással és műveléssel már a tartomány legfőbb mezőgazdasági területe lett.

A nemzedékről nemzedékre itt élő Hezhe nemzetiségiek most is elsősorban halászattal és vadászattal foglalkoznak. Ők nagyon jól ismernek halakat, és a halak testén levő barázdák szerint már felismerhetik a halad fajtáját.

Szinte minden Hezhe nemzetiségi tart kutyákat, így a jeges évadban a kutyák vontatta szánnal indulnak a befagyott folyó közepére halászni.

Címkék: ,

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!